logo

Career

Professional Fight Record

Date Opponent Result Location Notes
         
1923        
du George Brown (Marylebone) Wpts 4 Marylebone  
du John Brent Wpts 6 Euston  
         
1924        
du Young Smock Wpts 6 Peckham Winter Gardens  
Aug 4 Ernest Morris (Saunderton Lee) Dpts 3 Prestwood  
Oct 5 Johnny Summers (Leeds) Wpts 6 Manor Hall, Hackney  
Oct 5 Johnny Summers (Leeds) Wpts 6 Peckham Winter Gardens  
Oct 6 Johnny Summers (Leeds) Wpts 6 Sidcup Town Hall  
Nov 30 Young Brooks (West Ham) Wpts 6 Manor Hall, Hackney  
         
1925        
du Young Deary Wpts 6 Central Hall, Canning Town  
Jul 11 Young King Wko 1 Becontree  
Jul 30 Billy Boulger (Canning Town) Lpts 6 Premierland, Whitechapel  
Aug 3 Charlie McCleave (Marylebone) Wpts 6 Prestwood  
Sep 3 Jim Hocking (Canning Town) Wpts 6 Premierland, Whitechapel  
Oct 4 Johnny Summers (Leeds) Wpts 8 Manor Hall, Hackney  
Nov 1 Charlie McCleave (Marylebone) Wpts 10 Peckham Winter Gardens  
Nov 2 Charlie McCleave (Marylebone) Wpts 6 Ilford Skating Rink  
Nov 4 Jim Hocking (Canning Town) Dpts 6 NSC, Covent Garden  
Nov 18 Charlie McCleave (Marylebone) Wpts 6 Fulham Baths  
Dec 17 Teddy Tompkins (Clapham) Wpts 6 Pimlico British Legion  
         
1926        
du Sid Raiteri Wpts 6 Peckham Winter Gardens  
Jan 10 Johnny Quill (Stepney) Wpts 10 Premierland, Whitechapel  
Jan 25 Teddy Tompkins (Clapham) Dpts 10 Pimlico British Legion  
Feb 14 George Brown (Paddington) Wpts 6 Peckham Winter Gardens  
Feb 15 Boy Deary (Custom House) Ldq 8 Premierland, Whitechapel  
Apr 15 Moe Mizler (St. George's) Lrsf 5 Premierland, Whitechapel Stopped due to a cut eye caused by a clash of heads
Nov 8 Johnny Summers (Leeds) Wpts 6 NSC, Covent Garden  
Dec 2 George Brown (Paddington) Wpts 8 Belgravia  
         
1927        
Feb 2 Taff Sharpe (Tottenham) Wrtd 3 Belgravia  
May 2 Taff Sharpe (Tottenham) Wko 4 Alcazar, Edmonton  
Jun 16 Kid Silver (St. George's) Wpts 10 Premierland, Whitechapel  
Jul 3 Charlie Rowbotham (Birmingham) Wrsf 5 Premierland, Whitechapel  
Jul 10 Tank Fowler (Birmingham) Wpts 10 Premierland, Whitechapel  
Jul 21 Alf Gudge (St. George's) Wpts 10 Premierland, Whitechapel  
Oct 3 Jack Ellis (St. George's) Dpts 15 Premierland, Whitechapel  
Oct 17 Glover's Nipper (Barnsley) Wpts 15 Premierland, Whitechapel  
Oct 31 Jack Ellis (St. George's) Wpts 15 Premierland, Whitechapel  
Nov 10 Dick Inkles (Sheffield) Wpts 15 Premierland, Whitechapel  
Nov 21 Tom Fitzsimmons (Leicester) Wpts 10 Victoria Baths, Nottingham  
Nov 28 Alf Thornhill (Leeds) Wpts 15 Premierland, Whitechapel  
Dec 19 Ginger Johnson (Edlington) Wpts 10 Peterborough Corn Exchange  
Dec 29 Jimmy Thornton (Bethnal Green) Wdq 6 Premierland, Whitechapel  
         
1928        
Jan 2 Boy Sharpe (Nottingham) Wrsf 6 Victoria Baths, Nottingham  
Jan 6 Johnny Summers (Leeds) Wpts 12 Marathon Stadium, Preston  
Jan 16 Kid Rich (Aldgate) Wpts 12 Premierland, Whitechapel  
Jan 29 Jack Bromley (Sheffield) Wpts 12 Premierland, Whitechapel  
Feb 5 Kid Rich (Aldgate) Wpts 15 Premierland, Whitechapel  
Feb 19 Harry Yates (Ashton) Wpts 10 Leeds NSC  
Mar 5 Johnny Summers (Leeds) Wpts 15 Stockport Armoury  
Mar 11 Mark Lesnick (Stepney) Nc 11 Premierland, Whitechapel  
Mar 15 Lud Abella (Liverpool) Wpts 15 Liverpool Stadium  
Mar 19 Tommy Brown (Salford) Wpts 12 Blackburn  
Mar 28 Jimmy Lindsay (Fulham) Wpts 15 Fulham Baths  
Apr 1 Lud Abella (Liverpool) Dpts 15 Premierland, Whitechapel  
Apr 29 Young Siki (Liverpool) Ltwl 4 Premierland, Whitechapel  
May 18 Giovanni Sili (Italy) Wpts 10 NSC, Covent Garden  
Jun 7 Kid Rich (Aldgate) Wpts 15 Premierland, Whitechapel  
Jun 21 Dod Oldfield (Leeds) Lpts 15 Ilford Skating Rink  
Sep 29 Ludwig Minow (Germany) Wpts 10 Dortmund, Germany  
Oct 21 Billy Yates (Mexborough) Wrsf 7 Manor Hall, Hackney  
Nov 4 Corporal Jack Connell (Aldershot) Wrsf 9 Premierland, Whitechapel  
Nov 8 Frank Kestrell (Cardiff) Wrsf 12 The Ring, Blackfriars  
Nov 26 Johnny Murton (Plymouth) Wdq 5 Alcazar, Edmonton  
Dec 6 George Garrard (Acton) Wpts 8 Royal Albert Hall  
Dec 11 Young McManus (Plymouth) Wpts 15 Plymouth Pier  
Dec 17 Bert Kirby (Birmingham) Wpts 12 Alexandra Theatre, Birmingham  
Dec 22 Tiny Smith (Sheffield) Wpts 15 Sunderland Stadium  
         
1929        
Jan 7 Willi Metzner (Germany) Wdq 2 Cologne, Germany  
Jan 9 Arthur Boddington (Wellingborough) Wpts 12 NSC, Covent Garden  
Jan 14 Jimmy Rowbotham (Birmingham) Wpts 15 Alcazar, Edmonton  
Jan 26 Billy Smith (Sunderland) Wpts 15 Sunderland Stadium  
Feb 17 Jimmy Rowbotham (Birmingham) Wpts 12 West Bromwich  
Feb 24 Billy Boulger (Canning Town) Wpts 15 Premierland, Whitechapel  
Mar 1 Archie Woodbine (Birmingham) Wret 4 Connaught Drill Hall, Portsmouth  
Mar 9 Tommy Brown (Salford) ret 12 Sunderland Stadium  
Mar 21 Petit Biquet (Belgium) Wpts 10 Royal Albert Hall  
Apr 8 Arthur Adkins (Nottingham) Wpts 15 Victoria Baths, Nottingham  
Apr 12 Packey McFarland (Dublin) Wpts 15 Portsmouth  
May 2 Dick Corbett (Bethnal Green) Wpts 10 Royal Albert Hall  
May 12 Kid Socks (Bethnal Green) Wpts 15 Premierland, Whitechapel  
May 18 Joe Greenwood (Bolton) Wrsf 8 Sunderland Stadium  
May 23 Jim Crawford (Wrexham) Wpts 15 Liverpool Stadium  
Jun 8 Douglas Parker (Sunderland) Lko 1 Sunderland Stadium  
Jun 13 Jim Crawford (Wrexham) Dpts 15 Liverpool Stadium  
Jun 21 Jack Garland (Belfast) Wpts 8 Clapton Stadium  
Jul 7 Kid Pattenden (Bethnal Green) Wpts 15 Premierland, Whitechapel  
Aug 5 Tommy Rose (Bolton) Wko 3 Blackpool FC ground  
Aug 11 Jack Garland (Belfast) Wpts 12 Premierland, Whitechapel  
Aug 23 Karl Schulze (Germany) Wko 5 Berlin, Germany  
Sep 1 Con Lewis (Bethnal Green) Wret 7 Vale Hall, Kilburn  
Sep 8 Lew Pinkus (Mile End) Wpts 15 Collins's Music Hall, Islington  
Sep 15 Billy Cain (Birmingham) Wrsf 7 West Bromwich  
Oct 3 Arques Treves (France) Wko 2 Ilford Skating Rink  
Oct 9 Johnny Cuthbert (Sheffield) Lko8 Holborn Stadium  
Oct 23 Jack Millard (Willesden) Wrsf 8 Paddington Baths  
Oct 31 Jim Ashley (Stepney) Lrsf 3 Ilford Skating Rink  
Nov 6 Kid Berry (Bethnal Green) Wpts 15 NSC, Holborn Stadium  
Nov 11 Ted Cullen (Mansfield) Wdq 4 Victoria Baths, Nottingham  
Nov 17 Johnny Edmunds (Treharris) ko 2 Collins's Music Hall, Islington  
Nov 24 Jim Briley (Peckham) Wpts 15 Premierland, Whitechapel  
         
1930        
Jan 9 Jack Wright (Paddington) Wdq 6 Vale Hall, Kilburn  
Jan 27 Charlie Mack (Marylebone) Dpts 15 Victoria Baths, Nottingham  
Feb 21 Jack Sheppard (Plymouth) Wpts 15 Civic Hall, Exeter  
Mar 2 Charlie Mack (Marylebone) Wpts 15 Vale Hall, Kilburn  
Mar 9 Jim Briley (Peckham) Wrsf 6 Premierland, Whitechapel  
Mar 21 Jack Sheppard (Plymouth) Wrsf 12 Civic Hall, Exeter  
Mar 26 Aine Gyde (France) Wpts 15 Paddington Baths  
Apr 1 Len George (Custom House) Wpts 8 Paddington Baths  
Apr 3 Henri Baudeart (France) Wpts 8 Holborn Stadium  
Apr 20 Seaman Watson (Newcastle) Lrsf 11 Vale Hall, Kilburn  
Jun 5 Nobby Baker (Trealaw) Lrsf 13 Premierland, Whitechapel  
Oct 28 Tom Banks (Birmingham) Lpts 6 Royal Albert Hall  
Nov 18 Fred Green (Blackfriars) Dpts 12 Paddington Baths  
Nov 23 Jimmy Laws (Deptford) Wko 3 Vale Hall, Kilburn  
Dec 2 Dave Danahar (Bethnal Green) Wret 9 Paddington Baths  
Dec 7 Johnny Allen (Bermondsey) Wrsf4 Vale Hall, Kilburn  
Dec 23 Albert Ryall (Ealing) Wret 4 Paddington Baths  
Dec 28 Andre Beghin (Belgium) Wrsf 4 Vale Hall, Kilburn  
         
1931        
Jan 6 Tom Handley (Hoxton) Wpts 12 Paddington Baths  
Jan 27 Harry Jenkins (Canning Town) Wret 4 Paddington Baths  

Key:

W = won L = lost D = drew nc = no contest pts = points ko = knockout
rsf = referee stopped fight ret = retired from fight twl = corner threw in towel dq = disqualification du = date unknown